Thornton Leather Ottoman
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of leather or Kashmira, this ottoman pairs perfectly with the rest of the Thornton group.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.20 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 9.200 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Bexley Leather Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Libby Fabric Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!