Bexley Leather Ottoman
Description
Description
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Pair the Bexley ottoman with the matching Bexley chair for a complete look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Nailhead Trim and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.33 |
| Carton Weight | 32 lb |
| Product Weight | 32 lb |
| Carton Volume | 8.330 |
| Carton Weight | 32.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Finley Fabric Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Digby Leather Cocktail Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!