Fern Fabric Ottoman
Kick your feet up or create additional impromptu seating with the Fern ottoman. Designed to complement the Fern suite of stationary seating, this beautifully tailored ottoman features clean architectural lines and round tapered legs for a modern, on-trend look of Fern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 41 lb |
| Product Weight | 41 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 41.000 lb |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hogan Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Finley Leather Ottoman
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Hogan Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!