Vail Leather Ottoman
With a tall, padded base and welt cording, the Vail ottoman is a perfect match to two of our chair styles. Concealed casters allow you to easily move this piece throughout the room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Casters |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.01 |
| Carton Weight | 31 lb |
| Product Weight | 31 lb |
| Carton Volume | 7.010 |
| Carton Weight | 31.000 lb |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Finley Leather Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Vogue – Farlo Chalk Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!