Dempsey Leather Ottoman
Description
Description
Kick up your feet on the timeless elegance of the Dempsey ottoman. The perfect companion to the Dempsey collection, this ottoman can be customized with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.50 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Seat Constructions | Attached |
| Carton Volume | 6.500 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ace Fabric Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Westside Leather Ottoman
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Jupiter Fabric Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!