Jupiter Fabric Ottoman
Jupiter is a contemporary style with a bit of flair at every turn. The ottoman’s legs feature an exaggerated contour that perfectly complements the curvy inspiration seen on the Jupiter chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jupiter |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.80 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Carton Volume | 6.800 |
| Carton Weight | 22.000 lb |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Jupiter |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Finley Fabric Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Ace Fabric Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
David Pecan Leather Ottoman
Digby Leather Ottoman
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Finley Leather Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!