Finley Fabric Ottoman
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley ottoman. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and showcases an attractive welt detail. Pair with any other piece in the Finley collection to complete the look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.80 |
| Carton Weight | 22 lb |
| Product Weight | 22 lb |
| Carton Volume | 6.800 |
| Carton Weight | 22.000 lb |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bexley Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Ace Fabric Ottoman
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Westside Leather Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Cute Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!