Digby Leather Ottoman
The Digby ottoman’s tall tapered leg adds visual height and makes it a perfect complement to the Digby chair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 6.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bexley Leather Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Westside Leather Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!