6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Our Collegedale collection will lend a retro feel to your living area. This silhouette is small enough to fit almost any family room, yet large enough to accommodate your guests. With its clean lines, matching welt, and high tapered legs, you will certainly enjoy its sophisticated profile. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, push back reclining chair, floating ottoman chaise, and sectional.
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 48″ (121.9 cm) 48INH |
| Height | 20″ (50.8 cm) 20INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.75”x6” wood taper, screw-in. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion. Includes only chaise cushion and ottoman, not sofa |
| Dimensions | 48 × 28 × 20 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Soho Living |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Leather Cocktail Ottoman
Digby Leather Ottoman
Vogue – Farlo Chalk Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Westside Leather Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!