Libby Fabric Ottoman
Description
Description
Libby is a transitional stationary style with clean lines and graceful curves. Its off-the-floor frame is complimented by square tapered legs. This ottoman features a detailed welt trim. The posh and plush style of Libby fits in with many home décor spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Libby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.01 |
| Carton Weight | 24 lb |
| Product Weight | 24 lb |
| Carton Volume | 7.010 |
| Carton Weight | 24.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Libby |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Leather Cocktail Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Vogue – Farlo Chalk Ottoman
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Digby Leather Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!