Digby Leather Cocktail Ottoman
The Digby cocktail ottoman’s tall tapered leg adds visual height, and its wider scale makes it a perfect complement to the Digby chair and a half, sectional, or conversation sofa.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.50 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 9.500 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hogan Leather Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Dempsey Leather Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!