4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Angie can only be described one way Sleek, simple, and super comfortable. Its clean silhouette is achieved with a tight back, a P-shaped roll arm, and an exposed wood leg. This fashion-forward silhouette can go from understated and sophisticated to fabulous and fun with the change of a fabric. We offer a sofa, loveseat, chair, ottoman, floating ottoman chaise, and sectional, as well as twin, full, and queen sleepers in this collection.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 48″ (121.9 cm) 48INH |
| Height | 21″ (53.3 cm) 21INH |
| Seat Width | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Depth | 48″ (121.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.625”x4” wood taper, screw-in. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion. Includes only chaise cushion and ottoman, not sofa |
| Dimensions | 48 × 28 × 21 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Angie |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Ottoman
Finley Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Finley Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!