Thornton Leather Chair and a Half
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair and a half. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this extra wide chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.00 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Carton Volume | 35.000 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Louis Chair
Henry Caramel Leather Chair
Monroe Leather Chair
Allison Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
2910-71 Loren Swivel Glider
1630-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Kingman Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!