Thornton Fabric Chair
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of fabric, this chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.72 |
| Carton Weight | 89 lb |
| Product Weight | 89 lb |
| Carton Volume | 25.720 |
| Carton Weight | 89.000 lb |
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 40 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Willow Swivel Chair
1l20-71 Lyra Swivel Glider
1l00-71 Lyra Swivel Glider
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
1100-69 London Swivel Chair
Louis Chair
Kingman Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bradstreet Fabric Chair
2910-71 Loren Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!