Quinn Fabric Chair
Cozy and casual yet stylishly relevant, the Quinn chair exudes an effortless vibe that harmonizes with any decor. Gently sloping track arms sit atop black recessed legs to make a statement, while plush, sink-in back and seat cushions ensure that comfort never gets compromised. Create the perfect, relaxed look for your living space with your choice of upholstery fabrics, including performance and sustainable options.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Quinn |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.33 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 24.330 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Quinn |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1100-69 London Swivel Chair
Philip Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
Jupiter Brown Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Louis Chair
Lyra Leather Swivel Glider
Monroe Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Monroe Chair And A Half
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!