Dana Fabric Chair
Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.40 |
| Carton Weight | 75 lb |
| Product Weight | 75 lb |
| Carton Volume | 24.400 |
| Carton Weight | 75.000 lb |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Chair
Louis Chair
1450-71 Annie Swivel Glider
1630-69 Willow Swivel Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Willow Swivel Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Philip Chair
Willow Swivel Chair
1100-69 London Swivel Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!