Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
No need to sacrifice style just to seat all your guests. The Evelyn ottoman provides the perfect accent that helps fills your whole space with comfort you’ll just sink into. For your morning coffee moment, late-night movie parties, and everything in between, the Evelyn ottoman is the perfect centerpiece for your home. The ultimate in transitional style, bring home relaxation for the whole family with Evelyn.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Evelyn |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Carton Volume | 16.68 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Material | Fabric |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Finley Leather Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!