Digby Fabric Sofa
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 42.65 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 42.650 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 70 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Jones Sofa
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa With Nails
Double Reclining Sofa
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!