Demi Sofa
Our Demi collection creates maximum style impact with minimalist design. This petite silhouette features a simple track arm, tall cone leg, and two cushion design. Cover it in your choice of fabrics to reflect your style and have it home in as few as 30 days! We offer a sofa, loveseat, chair, and ottoman in this silhouette.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 79″ (200.7 cm) 79INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Simplicity |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 6′ x 2.5″ x 1.5″ wood, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 38 × 79 × 37 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Demi |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Double Reclining Sofa With Nails
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Philip Sofa
Double Reclining Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!