Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding sofa. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. The ultimate in futuristic comfort, this sofa includes a drop down back cushion with two cupholders, a wireless charging pad, and USB ports to keep your devices charged and within reach. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, Charging Ports Included, Flip-Down Center Back, Wireless Charging, Cup Holders, and Lighting |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 53.421 |
| Carton Weight | 357.000 lb |
| Product Weight | 357 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 357 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 82 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Sofa
Arlie Sofa
Double Reclining Sofa With Nails
Philip Sofa
Jones Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Double Reclining Sofa
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Remi Sectional Stationary Collection
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Jaden Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!