Brett Sofa With Nails
With its three welted seat and back cushions, simple rolled arm, and optional brass nailhead trim, you can’t get a much better transitional style than the Brett collection! Get it in your choice of over 400 fabrics to make it truly yours. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, and storage ottoman.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Leather Sofa
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Kylo Stationary Collection
Demi Sofa
Jaden Sofa
Arlie Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!