Henry Caramel Leather Sofa
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry sofa. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this three-cushion sofa is essential for any home. Each seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style sofa is sure to be your family’s favorite spot in the home.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 68.225 |
| Carton Weight | 214.000 lb |
| Product Weight | 214 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jaden Sofa With Nails
Vale Stationary Collection
Arlie Sofa
Kylo Stationary Collection
Sylvie Stationary Collection
Jaden Sofa
Double Reclining Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Embrace Gray Stationary Collection
Brett Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!