Double Reclining Sofa
Make ”sit down and relax” rule number one in your home with our EZ1C collection. This classic silhouette is handsomely appointed with an optional brass nailhead trim for ultimate style. Its channeled back fiber filled back and foam padded arm offer plush comfort for hours on end. Available as a double reclining sofa and loveseat, as well and minimum proximity and rocking recliners. All available with power mechanism and articulating headrest upgrades.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
Product Details
| Width | 81″ (205.7 cm) 81INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 65″ (165.1 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing and sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Double recline, articulating headrest, power standard |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Mist Gray Stationary Collection
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Kylo Stationary Collection
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Empire Stationary Collection
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!