Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power reclining sofa with power headrests and lumbar. Plush, divided back cushions support the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. Independently adjust the recline, headrest and lumbar on each end seat for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of each seat, this leather sofa is designed to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 3-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-02 |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.483 |
| Carton Weight | 296.000 lb |
| Product Weight | 296 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlie Sofa
Sylvie Stationary Collection
Double Reclining Sofa
Henry Caramel Leather Sofa
Demi Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Remi Sectional Stationary Collection
Bliss Sectional Mist Gray Stationary Collection
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Philip Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!