Carolynne Push Back Recliner
Create an atmosphere of casual ambiance with the Carolynne reclining chair. Its slightly rugged charm works well with any decor. This shapely silhouette sports a brass nail trim, pub back, and wooden block leg. Make sure you check out Leonard if you’re interested in seeing it in all leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 3.5”x4”” wood taper (front), 3”x4” wood taper (back), screw-in |
| Trim | Brass nails |
| Mech | Articulating headrest, power standard |
| Optional upgrades | Frame Coil, battery pack |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trouper Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Vail Rocking Recliner
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
1310-31 Addie Push Back Recliner
Wynne Rocking Recliner
Kodie Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Astor Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!