Main Street Fabric Full Sleeper
Main Street displays chic rolled arms that are puckered and sheered to give off a soft, full look. Tight back cushions and soft seat cushions provide lasting comfort for your living space. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 55.97 |
| Carton Weight | 183 lb |
| Product Weight | 183 lb |
| Carton Volume | 55.970 |
| Carton Weight | 183.000 lb |
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Norris Queen Sleeper
Angie Queen Sleeper
Tripp Queen Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Brantley Queen Sleeper
Seabury Full Sleeper
Thornton Fabric Full Sleeper
Holly Fabric Full Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Tripp Full Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!