Winston Fabric Chair and a Half
A tightly padded back, bun feet, and lyre-shaped rolled arms create an elegant scalloped profile for deep, cushioned seating. Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.08 |
| Carton Weight | 106 lb |
| Product Weight | 106 lb |
| Carton Volume | 35.080 |
| Carton Weight | 106.000 lb |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 55 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Chair
Lyra Leather Swivel Glider
1l20-71 Lyra Swivel Glider
2910-71 Loren Swivel Glider
Willow Swivel Chair
Allison Fabric Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Ace Fabric Chair
Cute Fabric Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!