David Pecan Leather Chair
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David chair. Undeniably plush, sink into the wide seat cushion, divided back and lofty pillow-padded arms. The grand scale and sophisticated silhouette features a unique layered front rail and striking stitch details. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this chair can be paired with the matching ottoman and is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 40.729 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lyra Leather Swivel Glider
1450-71 Annie Swivel Glider
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Monroe Chair
Henry Caramel Leather Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Allison Fabric Chair
1100-69 London Swivel Chair
Louis Chair
Kingman Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Ace Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!