Bexley Leather Chair
Description
Description
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features an elegantly curved back, padded rolled arms, and bun feet. Bexley’s plush cushions and extraordinary construction ensure a lifetime of comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Non-Power, Removable Seat Cushion(s), and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Spring-Edge |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 31.06 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 31.060 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1630-69 Willow Swivel Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Cute Fabric Chair
Louis Chair
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Ace Fabric Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
1450-71 Annie Swivel Glider
Henry Caramel Leather Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!