Stella Fabric Ottoman
The perfect elegant piece to set your feet atop, the Stella ottoman pairs perfectly with any of the other pieces in this group. A plush top cushion provides comfort with lasting support. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, this ottoman is designed to last. Elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 28 lb |
| Product Weight | 28 lb |
| Carton Volume | 7.700 |
| Carton Weight | 28.000 lb |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Westside Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Digby Leather Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!