Sky Fabric Ottoman
Experience the comfort of floating on a cloud as you prop up your feet on the Sky ottoman. Designed to complement the Sky collection of modular seating, this ottoman can be placed against all Sky seating elements to create a chaise lounge. Used alone, the ottoman offers support for tired legs or can be used as a cocktail ottoman. Featuring a sustainable wood frame, recessed legs and a low, deep profile, this ottoman offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Choose from hundreds of fabrics to create a look that’s all your own.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.70 |
| Carton Weight | 38 lb |
| Product Weight | 38 lb |
| Carton Volume | 8.700 |
| Carton Weight | 38.000 lb |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 33 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bradstreet Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Finley Leather Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Jupiter Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!