Preston Fabric Ottoman
Description
Description
Smooth edges and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording on the seat cushion for an elegant touch. Pair with the matching Preston chair for a complete look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.20 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 9.200 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hogan Leather Ottoman
Utopia – Mega Ivory Ottoman
Noah Fabric Ottoman
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Bexley Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Bradstreet Fabric Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!