Milo Fabric Cocktail Ottoman
Complete your legacy of luxury with the Milo ottoman. This upscale ottoman features French seams and a welt detail perched on elegant square-tapered legs. The high-density foam core cushion is designed to stand up to everyday wear for enduring comfort and quality. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 10.66 |
| Carton Weight | 44 lb |
| Product Weight | 44 lb |
| Carton Volume | 10.660 |
| Carton Weight | 44.000 lb |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 33 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jupiter Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
4630-25 Angie Floating Ottoman Chaise
Bradstreet Fabric Ottoman
2400-81 Malibu Storage Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!