Lennox Fabric Sofa
Lennox’s scalloped arms create an interesting profile and give it a touch of art-deco flair. Outlined in welt cording, the sleek frame is balanced by plush boxed cushions and tapered wood legs. This transitional style is carefully upholstered on a durable frame to seat you comfortably for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lennox |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 box feather with welt (18H x 18W)2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 59.08 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Carton Volume | 59.080 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 83 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lennox |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Philip Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Jaden Sofa With Nails
Henry Caramel Leather Sofa
Arlie Sofa
Kylo Stationary Collection
Jaden Sofa
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!