Hollywood Charcoal Sofa
Description
Description
The Hollywood Sofa epitomizes modern elegance with its sleek track arms and button-tufted back cushions. This sofa stands on tapered Mid-Century feet and is offered in four distinct fabric choices. Perfect for adding a touch of contemporary style to any living space.
Product Details
| Button Tufted Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Tapered Mid-Century wood legs | Yes |
| 2 pillows – front Grange Winter, back Metz Snow | Yes |
| Metz Snow 100% Polyester | Yes |
| Grange Winter 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | frame |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Grange Winter |
| Base Fabric | Metz Snow |
| Cubes | 50 |
| Weight | 141 lbs. |
| Dimensions | 81″ × 38″ × 39″(W×D×H) |
Additional information
Additional information
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 81 × 39 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Crossing Anchor |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Hollywood |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Brett Sofa With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Double Reclining Sofa
Brett Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Double Reclining Sofa With Nails
Demi Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!