Finley Leather Power Inclining Sofa
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining sofa. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary sofa but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. With generous relaxation space, this frame sits on sleek, walnut, square-tapered legs and is expertly tailored in fine leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Included USB Charging Port(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 61.50 |
| Carton Weight | 241 lb |
| Product Weight | 241 lb |
| Carton Volume | 61.500 |
| Carton Weight | 241.000 lb |
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlie Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Demi Sofa
Jaden Sofa
Jaden Sofa With Nails
Monroe Sofa
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Jones Sofa
Brett Sofa With Nails
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!