Strait Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Loveseat with Console & Power Headrests. Dual power allows you and your family to adjust the recline and headrests independently, for the ideal sit. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices, and the center console features cup holders with added storage. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With heavy thread stitching and a variety of durable leather options, Strait provides endless comfort that matches any style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Features | Power, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Power Headrest(s), Console, Tufting, Heavy-Thread Stitching, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 61.79 |
| Carton Weight | 286 lb |
| Product Weight | 286 lb |
| Carton Volume | 61.790 |
| Carton Weight | 286.000 lb |
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Philip Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Double Reclining Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Monroe Leather Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!