Digby Fabric Loveseat
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 32.73 |
| Carton Weight | 84 lb |
| Product Weight | 84 lb |
| Carton Volume | 32.730 |
| Carton Weight | 84.000 lb |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Jaden Loveseat
Brett Loveseat
Philip Loveseat
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!