Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining loveseat with power headrests. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 41.90 |
| Carton Weight | 199 lb |
| Product Weight | 199 lb |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jones Loveseat
Jaden Loveseat
Brett Loveseat
Brett Loveseat With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!