Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power reclining loveseat with console. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support on both seats, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This loveseat will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a cappuccino brown color, and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of each seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seats and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with discreet storage perks, including pop-out cupholders in the arms and a center storage console and a wireless charging pad.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Cup Holders, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, 2-Cushion, Wireless Charging, and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 40.353 |
| Carton Weight | 311.000 lb |
| Product Weight | 185 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 77 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jaden Loveseat
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!