Westside Leather Chair
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.16 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.160 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
1750-71 Raleigh Swivel Glider
2910-71 Loren Swivel Glider
1640-69 Willow Swivel Chair
Annie Swivel Glider With Nails
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Louis Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Bradstreet Fabric Chair
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Kingman Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!