Dempsey Fabric Chair
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey chair, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with fabric and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.13 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Carton Volume | 23.130 |
| Carton Weight | 64.000 lb |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1450-71 Annie Swivel Glider
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Ceramic Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Louis Chair
1l20-71 Lyra Swivel Glider
1640-69 Willow Swivel Chair
Monroe Leather Chair
1100-69 London Swivel Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
Monroe Chair
Kingman Fabric Chair
Willow Swivel Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!