Lloyd Fabric Ottoman
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd ottoman, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. Offering a place to rest tired legs or useful as additional seating for extra company, this ottoman features square tapered legs for an elevated architectural look. Pair it with the Lloyd sofa, loveseat or chair, in your choice of fabrics, to bring timeless style to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.00 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 7.000 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lloyd |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westside Leather Cocktail Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Hogan Leather Ottoman
Bonn Cocktail Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!