Vernon Vinyl Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
A versatile showstopper, the Vernon power reclining sofa has everything you need for ultimate comfort. Its sleek, modernized silhouette is upholstered in a family-friendly, leather-like fabric with CloudLux™ down alternative seat toppers and headrests that will put you on cloud nine. Customizable Zero Gravity recline, and adjustable heat and massage bring the best in relaxation, while the drop-down back cushion contains storage, cupholders, and a charging tray to keep everything you need within reach. Kick back and stand out, all with Vernon.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Vernon |
|---|---|
| Carton Volume | 56.840 |
| Carton Weight | 338.000 lb |
| Product Weight | 307 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Vinyl |
| Weight | 307 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vernon |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Double Reclining Sofa
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa With Nails
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Jones Sofa
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!