Sky Fabric Sofa
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax or entertain on the Sky sofa. Featuring recessed legs, a low, deep profile and gently sloped arms, the Sky sofa offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with removable and reversible seat and back cushions filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky sofa to perfectly suit your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 48.20 |
| Carton Weight | 191 lb |
| Product Weight | 191 lb |
| Carton Volume | 48.200 |
| Carton Weight | 191.000 lb |
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Leather Sofa
Double Reclining Sofa
Brett Sofa With Nails
Philip Sofa
Jaden Sofa With Nails
Monroe Sofa
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!