Score Power Reclining Sofa with Power Headrests
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power reclining sofa with power headrest. This sleek fabric sofa features independently adjustable headrest and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. The contoured seats cradle you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 71.75 |
| Carton Weight | 296 lb |
| Product Weight | 296 lb |
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Sofa
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Kylo Stationary Collection
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Jaden Sofa With Nails
Brett Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!