Moxy Fabric Sofa
Cozy up with a loved one or claim it all for yourself with the Moxy sofa that lets you personalize details for the perfect look and feel. Formal panel roll arms sit on round turned legs that are available in a choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushions offer a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushions. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.80 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Carton Volume | 55.800 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Moxy |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Sofa
Monroe Leather Sofa
Kylo Stationary Collection
Sylvie Stationary Collection
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!