Libby Fabric Sofa
Libby is a transitional stationary style with clean lines and graceful curves. Its off-the-floor frame is complimented by square tapered legs. This sofa features an elegant roll arm with a detailed welt trim. Two square accent throw pillows are provided. The posh and plush style of Libby fits in with many home décor spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Libby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish, 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 51.20 |
| Carton Weight | 145 lb |
| Product Weight | 145 lb |
| Carton Volume | 51.200 |
| Carton Weight | 145.000 lb |
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Libby |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Sylvie Stationary Collection
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Leather Sofa
Double Reclining Sofa With Nails
Jones Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Philip Sofa
Jaden Sofa With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!