Lakewood Fabric Sofa
Description
Description
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning and flared arms ensure your family years of relaxing comfort ahead.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 54.07 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 54.070 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
| Features | Fabric |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Monroe Leather Sofa
Henry Caramel Leather Sofa
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Jaden Sofa With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa With Nails
Sylvie Stationary Collection
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!