Digby Leather Sofa
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 2-Cushion and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 42.65 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 42.650 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 70 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Jaden Sofa With Nails
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Leather Sofa
Double Reclining Sofa
Double Reclining Sofa
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sylvie Stationary Collection
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!